Jakie są najpopularniejsze potrawy czeskie?

Kuchnia Czeska

Jakie są najlepsze przepisy na czeską kuchnię?

Republika Czeska to niewielki kraj w Europie Środkowej o bogatej i zróżnicowanej kuchni. Mieszkańcy Czech od wieków spożywają tradycyjne potrawy, co przyczyniło się do powstania naprawdę wyjątkowej kuchni. Oto kilka dań, których warto spróbować, jeśli chcesz poznać najlepsze czeskie potrawy.

Wieprzowina i pierogi
Wieprzowina z knedlikami to podstawa kuchni czeskiej. Można je znaleźć o każdej porze roku, ale najbardziej popularne są w okresie zimowym. Jest to obfite danie, które doskonale nadaje się na chłodne dni. Danie to składa się zazwyczaj z kotletów wieprzowych i ziemniaków gotowanych razem, aby powstał gęsty, bogaty sos. Sos ten podaje się na gotowanych ziemniakach z grochem lub fasolą.

Gulasz
Gulasz to popularne czeskie danie, które zwykle podaje się z knedlikami, gotowanymi ziemniakami lub ryżem. Mięso to zazwyczaj wołowina, ale można je przyrządzić również z wieprzowiny lub cielęciny. Do składników należą pomidory, cebula, marchew, papryka i seler. Potrawa ta należy do tej samej rodziny co gulasz i gulyas węgierski.

Pierogi z chlebem
Pierogi są potrawą znaną od wieków. Zazwyczaj przyrządza się je z mielonego mięsa, mąki, jajek i innych przypraw. Najpopularniejszym rodzajem knedla w Republice Czeskiej jest "buchty", które często podaje się z chlebem. Buchty mają różne kształty, w zależności od miejsca pochodzenia, ale wszystkie mają spód z tego samego słodkiego ciasta i mogą być wypełnione owocami lub mięsem.

Czeskie naleśniki
Jedną z najpopularniejszych potraw w Republice Czeskiej jest zavinac, czyli czeskie naleśniki. Naleśniki przygotowuje się z mąki, mleka, jajek i proszku do pieczenia. Przyrządza się je na kuchence lub w piekarniku. Można je podawać na słodko lub pikantnie. Tradycyjnie podaje się je z cukrem i sokiem z cytryny, aby podkreślić ich słodycz.

Jagnięcina z ziemniakami i suszonymi śliwkami
Republika Czeska to kraj mięsa i ziemniaków, nic więc dziwnego, że w tym daniu występują oba te składniki. Ten przepis jest uważany za najlepsze tradycyjne danie z tego kraju. Można go podawać na obiad lub kolację z zieloną sałatą na boku.

Czeski karp smażony
Jeśli chcesz spróbować czeskiej kuchni, to jest to obowiązkowy punkt programu. Potrawa ta jest tradycyjnie przyrządzana z karpia, który przez kilka godzin moczył się w słonej wodzie, a następnie był oprószany mąką i smażony na smalcu lub oleju roślinnym do uzyskania złotobrązowej powłoki.

czeska kuchnia

Czy czeska kuchnia jest tłusta?

Kuchnia czeska jest dość obfita i tradycyjnie bardzo tłusta. Czesi lubią smażyć swoje mięsa, kiełbasy i knedliki. Aby walczyć z wysokim poziomem cholesterolu w czeskiej żywności, w ostatnich latach zmodyfikowali sposób gotowania.

Na przykład, aby zmniejszyć zawartość tłuszczu w mięsie, zamiast go smażyć, smaży się je na patelni. Jednak wiele tradycyjnych potraw nadal jest smażonych lub gotowanych w wodzie z dużą ilością tłuszczu zwierzęcego. Współczesna kuchnia czeska zawiera również wiele bogatych wypieków, takich jak knedliki z twarogiem (tvarohové knedlíky) i závin (naleśniki). Czy zatem kuchnia czeska jest tłusta?

Kuchnia czeska jest tłusta

Tak, czeska kuchnia jest tłusta. Czesi lubią smażyć swoje mięsa, kiełbasy i knedliki. Aby walczyć z wysokim poziomem cholesterolu w czeskich potrawach, w ostatnich latach zmodyfikowali swoją kuchnię. Na przykład, aby zmniejszyć zawartość tłuszczu w mięsie, zamiast smażyć, smaży się je na patelni. Jednak wiele tradycyjnych potraw nadal jest smażonych lub gotowanych w wodzie z dużą ilością tłuszczu zwierzęcego.

Współczesna kuchnia czeska zawiera również wiele bogatych wypieków, takich jak knedle z twarogiem (tvarohové knedlíky) i závin (naleśniki).

Kuchnia czeska jest tłusta, ponieważ smaży się w niej mięsa i kiełbasy, a także piecze knedle z twarogiem i naleśniki. Obniżyli zawartość tłuszczu poprzez smażenie lub niesmażenie niektórych mięs i używanie mniejszej ilości oleju podczas gotowania potraw, ale nadal używają dużo tłuszczów zwierzęcych podczas gotowania.

Istnieją sposoby na redukcję tkanki tłuszczowej i zawartość cholesterolu w żywności

Aby walczyć z wysokim poziomem cholesterolu w czeskiej żywności, w ostatnich latach Czesi zmodyfikowali sposób przyrządzania potraw. Na przykład, aby zmniejszyć zawartość tłuszczu w mięsie, zamiast smażyć, smaży się je na patelni. Jednak wiele tradycyjnych potraw nadal jest smażonych lub gotowanych w wodzie z dużą ilością tłuszczu zwierzęcego.

Niektórzy uważają, że kuchnia czeska jest tłusta, ponieważ tradycyjnie obfituje w tłuszcze zwierzęce. Jednak tak jak w przypadku kuchni każdego kraju, istnieją sposoby na zmniejszenie zawartości tłuszczu w ulubionych czeskich potrawach. Do smażenia mięsa lub warzyw można używać niskotłuszczowego sprayu do gotowania, a podczas gotowania można wybierać chudsze kawałki mięsa.

Jeśli gotujesz coś, co zawiera już dużo tłuszczu (np. ziemniaki), możesz za każdym razem zmieniać wodę, aby z czasem gromadziło się w niej coraz mniej tłuszczu - możesz też dodać odrobinę soku z cytryny lub octu, aby zmniejszyć tłustość potrawy. Jeśli tylko stosuje się zdrowsze metody gotowania, kuchnia czeska nie powinna być zbyt tłusta!

Dodany przez Trio